Opis

Skiturowa wyprawa na Kazbek to idealna propozycja dla tych skiturowców, którzy początki przygody ze skialpinizmem mają już za sobą. Podchodząc na fokach, jak i zjeżdżając poza trasą, czują się już pewnie i są chętni aby podnieść sobie poprzeczkę wyżej i podjąć nowe wyzwania. Dla wielu może to być też pierwsza styczność z „foczeniem” w górach wyższych od Alp.

Początkiem maja śniegu w Kaukazie jest jeszcze sporo. Podchodząc na Kazbek foki założyć więc można z reguły już na samym początku trasy, niewiele powyżej klasztoru Tsminda Sameba, do którego wyjedziemy samochodem. Na końcu do tego samego punktu można zjechać. W wyższych partiach Kazbeku zakosztować można prawdziwie wysokogórskiego wymiaru narciarstwa. Jednocześnie podejścia jak i zjazdy nie są bardzo trudne. Wymagającym odcinkiem, który przechodzić będziemy w rakach, bez nart, jest pokryta lodem górna część kopuły szczytowej Kazbeku.

Nie tylko zresztą skiturowcy mogą zmierzyć się w majówkę z Kazbekiem. Wyprawa ta to także propozycja dla turystów pieszych. W przypadku większej grupy można stworzyć dwa zespoły: skiturowy i pieszy, każdy wspinający się na Kazbek z własnym przewodnikiem.

Warunki wiosenne są bardziej wymagające niż latem. Wyprawa na Kazbek w majówkę może być więc doskonałym treningiem przed poważniejszymi wyzwaniami wysokogórskimi jak np. Pik Lenina. Będzie szansa poćwiczyć takie umiejętności jak chodzenie w rakietach śnieżnych czy wspinaczka w rakach po twardym lodzie. Dużym atutem wyjazdu na Kazbek w terminie wiosennym jest także brak tłumów na trasie.

Grupa

4-12 osób

Czas

9 dni

Góry

Kaukaz

Aktywność

skitouring/alpinizm

Zespoły

3-4 osoby

Cena

1800zł + 550EUR

Kraj

Gruzja

Poziom

średni

Program wyjazdu

 1. Dzień 1 – przelot z wybranych lotnisk do Tbilisi. Dla lotów z Warszawy przylot do stolicy Gruzji nad ranem dnia drugiego.
 2. Dzień 2 – przejazd busem do Stepantsmindy (dawne Kazbegi) u stóp Kazbeku. Po drodze odwiedzenie twierdzy Ananuri oraz punktu widokowego. Zakwaterowanie w lokalnym pensjonacie. Czas na odpoczynek i ostatnie zakupy. Wieczorem obiadokolacja w gruzińskim stylu.
 3. Dzień 3 – przejazd samochodem do pochodzącego z XIVw. malowniczo położonego kościoła i klasztoru Gergeti (2170 m n.pm.). Zwiedzanie zabytku. Załadunek bagaży na konie. Podejście „na lekko”, częściowo pieszo, częściowo na nartach, z towarzyszeniem koni transportowych, do Meteostancji (3700 m n.p.m.) ew. do Sabertse (ok. 3100 m n.p.m.). Nocleg w Meteostancji lub w namiotach w Sabertse.
 4. Dzień 4 – wycieczka aklimatyzacyjna „na lekko” do kapliczki na ok. 4100m n.p.m. z widokami na szczyt Kazbeku. Ew. w przypadku noclegu w Sabertse krótki trekking do Meteostancji. Nocleg w Meteostancji.
 5. Dzień 5 – w przypadku dobrej kondycji i aklimatyzacji możliwość ataku szczytowego na skiturach na Kazbek. W razie wolniejszej aklimatyzacji lub niepogody odpoczynek w Meteostancji. Nocleg w Meteostancji.
 6. Dzień 6 – atak szczytowy na Kazbek, ew. czekanie na pogodę i skiturowa wycieczka aklimatyzacyjna „na lekko” oraz ćwiczenie technik poruszania się po lodowcu i ratownictwa szczelinowego. Nocleg w Meteostancji.
 7. Dzień 7 – zjazd i zejście z Meteostancji do Stepancmindy. Na odcinku od kościółka Tsminda Sameba do Stepantsmindy przejazd wraz z bagażami samochodem. W razie zjazdu dzień wcześniej do Stepantsmindy – przejazd do Tbilisi i popołudniowo-wieczorne zwiedzanie miasta. W razie wcześniejszej niepogody – ostatnia szansa na atak szczytowy, a następnie zjazd na sam dół do Stepantsmindy. Nocleg na kwaterach prywatnych w Stepantsmindzie.
 8. Dzień 8 – przejazd busem do Tbilisi. Zakwaterowanie w eleganckim hostelu w ścisłym centrum. Popołudniowo-wieczorne zwiedzanie miasta (m. in. otoczenie Alei Szota Rustawelego, stare miasto, twierdza Narikala). Nocleg w hostelu.
 9. Dzień 9 – w nocy przejazd na lotnisko. Powrót do domów.

Cena wyjazdu zawiera

 • opiekę 1 lidera BluEmu podczas całego wyjazdu;
 • opiekę jednego prowadzącego na 3, maksymalnie 4 uczestników na Kazbeku;
 • wymienione w programie noclegi w obiektach turystycznych w Tbilisi (1 nocleg w hostelu), Stepancmindzie (2 noclegi na kwaterach prywatnych), Meteostancji (4 noclegi);
 • wszystkie wymienione w programie przejazdy wynajętym transportem samochodowym, w tym przejazd uczestników wraz z bagażami i nartami ze Stepancmindy do kościółka Tsminda Sameba i z powrotem,
 • wyżywienie: śniadania oraz obiadokolacje podczas pobytu w Stepancmindzie;
 • pełne wyżywienie (śniadanie, obiadokolacja, lunch lub przekąska w środku dnia, przygotowywane wspólnie z prowadzącym(i)) podczas wszystkich dni działalności górskiej na Kazbeku. Wyżywienie dostępne jest w wersji mięsnej oraz jarskiej (zawiera rybę). Inne wersje (np. wegańska, bezglutenowa) są dostępne po odpowiednio wczesnym poinformowaniu i za dopłatą.;
 • transport do 12 kg bagażu (1 sztuka) na osobę na grzbietach koni na odcinku od kościółka Tsminda Sameba do Sabertse;
 • ubezpieczenie KL i NNW na cały czas trwania wyjazdu (podczas przebywania w górach polisa obejmuje sporty wysokiego ryzyka);
 • pamiątkową koszulkę
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena wyjazdu nie zawiera

 • biletu lotniczego do Tbilisi i z powrotem;
 • ew. transportu dodatkowego bagażu przez konie na odcinku Sabertse – Meteostancja;
 • kosztów ew. wycieczek fakultatywnych czy degustacji win;
 • dodatkowych nie ujętych w programie posiłków, napojów i innych prywatnych wydatków;
 • kosztów indywidualnych transferów z lub na lotnisko w przypadku przylotu lub wylotu o innej porze niż większość grupy.

Sprzęt