Kilimandżaro

Kilimandżaro to najwyższy szczyt Afryki. Kilimandżaro jest też obowiązkową pozycją na liście gór do zdobycia dla wszystkich, którzy marzą o zostaniu zdobywcami Korony Ziemi. Warto właśnie od tego szczytu zacząć kompletowanie tej górskiej kolekcji, bowiem do wejścia na Kilimandżaro nie jest potrzebne duże doświadczenie górskie. Zdrowa i średnio sprawna osoba powinna bez specjalnych problemów poradzić sobie na Kilimandżaro.

Na Kilimandżaro wchodzić będziemy drogą Machame. Jest to najbardziej widokowa trasa na Dach Afryki. Jednocześnie to droga dająca największą satysfakcję, gdyż  nocuje się w namiotach, co pozwala poczuć wyprawowy klimat. Nie musimy jednak dźwigać sami ani namiotów ani też innego ciężkiego sprzętu. Za nas zrobi to tanzańska obsługa trekkingu. Ona też zadba o nasze nawodnienie oraz wyżywienie na Kilimandżaro.

Wybierając się do Tanzanii zdecydowanie nie powinniśmy poprzestać na górskim celu czyli zdobyciu Kilimandżaro. Po zakończeniu działalności górskiej wyjazd można przedłużyć udając się na emocjonujące safari w dwóch największych w Tanzanii Parkach Narodowych: w tajemniczym świecie Krateru Ngorongoro oraz w Serengeti. W czasie safari również nocowali będziemy w namiotach, co pozwoli nam wsłuchać się w odgłosy nocy w Afryce i poczuć łączność z przyrodą.

Skoro już jesteśmy w Tanzanii dobrym pomysłem jest wydłużenie wyprawy o kilka kolejnych dni i odwiedzenie kolejnego przepięknego miejsce jakim jest Zanzibar i jego rajskie plaże. Palmy nad kryształową, turkusową wodą oraz biały piasek to wprost pocztówkowe obrazy. Będą one świetną nagrodą za wejście na Kilimandżaro. Można nie tylko zwiedzić wyspę, ale też spróbować sił w nurkowaniu bądź udać się w rejs lokalną łodzią tradycyjną Dhow.

– I  wariant wyprawy – Kilimandżaro, 9  dni,

– II wariant wyprawy – Kilimandżaro, safari w kraterze Ngorongoro i Parku Serengeti, 12 dni,

– III wariant wyprawy – Kilimandżaro, safari w kraterze Ngorongoro i Parku Serengeti oraz Zanzibar, 17 dni,

Opis

Kilimandżaro to najwyższy szczyt Afryki. Kilimandżaro leży w Tanzanii. Kilimandżaro jest samotnym masywem wznoszącym się nad otaczający je krajobraz. Kilimandżaro jest więc górą bardzo widokową: zarówno sama sylwetka Kilimandżaro widziana z dołu robi wrażenie, jak i krajobrazy u naszych stóp, oglądane z wierzchołka Kilimandżaro. Kilimandżaro jest górą nie tylko piękną, ale też egzotyczną.

Kilimandżaro ma też opinię góry łatwej. Owszem, Kilimandżaro jest górą trekkingową, z lodowców Kilimandżaro zostało bardzo niewiele. Natomiast Kilimandżaro liczy 5895 metrów wysokości, niewiele zatem brakuje do tego, aby Kilimandżaro było sześciotysięcznikiem. Taka wysokość jest dla ludzkiego organizmu wyzwaniem, dlatego wejście na Kilimandżaro wymaga dobrej aklimatyzacji. Ponadto trekking na Kilimandżaro jest długi i męczący. Do tego dochodzą niskie temperatury i zmienna pogoda panująca na Kilimandżaro. Dlatego wiele osób, chcących zdobyć Kilimandżaro, ale niedostatecznie przygotowanych bądź nie mających wystarczająco dobrego zdrowia, nie dociera do wierzchołka.

Kilimandżaro nie jest więc górą, którą można zdobyć „wstając od biurka”. Zdobycie Kilimandżaro wymaga odpowiedniego przygotowania. Jednocześnie Kilimandżaro jest dla osoby przeciętnie sprawnej i zdrowej, po odpowiednim przygotowaniu kondycyjnym i wcześniejszej aklimatyzacji, szczytem jak najbardziej możliwym do zdobycia. Dlatego właśnie Kilimandżaro tak często wybierane jest przez osoby chcące skompletować Koronę Ziemi na ich pierwszy cel wyprawowy.

Grupa

8-12 osób

Czas

wariant I: 9 dni
wariant II: 12 dni
wariant III: 17 dni

Góry

Kilimandżaro

Aktywność

trekking

Zespoły

4-6 osób

Cena

Kraj

Tanzania

Poziom

średni

Program wyjazdu

  1. Dzień 1 – przylot z wybranych lotnisk do Tanzanii na lotnisko Kilimanjaro. Spotkanie na lotnisku drugiego dnia rano.
  2. Dzień 2 – przejazd do hotelu w Moshi. Odpoczynek po podróży. Przygotowania do trekkingu na Kilimandżaro. Kolacja i nocleg w hotelu.
  3. Dzień 3 – wcześnie rano, po śniadaniu, przejazd busem do Bramy Machame (1828 m n.p.m.) i rozpoczęcie trekkingu na Kilimandżaro. Ok. 7-godzinne podejście przez las deszczowy do obozu Machame (3100 m n.p.m.). Zakwaterowanie w namiotach, obiadokolacja w mesie i odpoczynek.
  4. Dzień 4 – po śniadaniu ok. 6-godzinny trekking przez leżący ponad lasami deszczowymi płaskowyż Shira do obozu o tej samej nazwie (3840 m n.p.m). Zakwaterowanie w namiotach, obiadokolacja i odpoczynek w obozie.
  5. Dzień 5 – śniadanie, następnie trekking skalną ścieżką przez płaskowyż obok słynnej Wieży Lawy do obozu Barranco (3985 m n.p.m.). Wyjście aklimatyzacyjne „na lekko” na ok. 4640 m n.p.m. Czas trwania całego przejścia to łącznie ok. 6-7 godzin. Zakwaterowanie w namiotach obozu Barranco, kolacja i odpoczynek.
  6. Dzień 6 – śniadanie, następnie wymagający 8-9 godzinny trekking: trawers stromych zboczy Barranco (trudności techniczne jak na podejściu na Krzyżne w Tatrach), dalej podejście do obozu Barafu (4650 m n.p.m.). Po drodze przejście pod malowniczym lodospadem Południowego Lodowca. Obfita kolacja i wczesne pójście spać.
  7. Dzień 7 – tuż po północy skromne śniadanie i rozpoczęcie ataku szczytowego na Kilimandżaro. 8-godzinne podejście w niskiej temperaturze (od 0 do -23ºC) na szczyt. Po drodze krótki odpoczynek i podziwianie wschodu słońca z tzw. Stella Point (5745 m n.p.m.). Po zdobyciu najwyższego wierzchołka Kilimandżaro, Uhuru (5895 m np.m.) ok. 5-godzinne zejście, przy temperaturze szybko wzrastającej często do +25/30ºC, do obozu Mweka (3100 m.n.p.m.). Obiadokolacja i nocleg w namiotach.
  8. Dzień 8 – po śniadaniu ok. 3-godzinne zejście do bram parku. Potwierdzenie wspinaczki w księdze wejść i uczczenie wejścia piwem Kilimanjaro. Przejazd busem do Moshi. Odpoczynek, regeneracja sił i świętowanie sukcesu. Pożegnanie uczestników I wariantu wyjazdu. Kolacja i nocleg w hotelu w Moshi.
  9. Dzień 9 – przejazd na lotnisko Kilimandżaro i wylot do domów uczestników I wariantu wyjazdu. Dla pozostałych po śniadaniu przejazd busem do Krateru Ngorongoro. Nocleg z niesamowitym widokiem w obozie Simba, nocą odwiedzanym przez guźce.
  10. Dzień 10 – po wczesnym śniadaniu przejazd busem, z postojem na zwiedzanie wioski Masajów i udział w lokalnych tańcach, do największego w Afryce parku narodowego – Serengeti. Podziwianie niezapomnianych krajobrazów oraz zwierząt: lwów, leopardów, hien, hipopotamów, żyraf, gazeli, antylop, a nawet krokodyli w rzece Grumeti. Obiadokolacja i nocleg w otoczonym przez dzikie zwierzęta obozie Seronera w samym sercu parku.
  11. Dzień 11 – dalsze zwiedzanie Serengeti, nocleg pod namiotami.
  12. Dzień 12 – przejazd busem do Moshi. Czas wolny, zakupy. Nocleg w hotelu. Pożegnanie uczestników II wariantu wyjazdu. Wylot do domów uczestników II wariantu wyjazdu.
  13. Dzień 13 – dla uczestników III wariantu wyjazdu ok. 10-godzinny przejazd lokalnym autobusem, wśród prawdziwego kolorytu Afryki, do Dar es Salam. Rejs promem na Zanzibar, a następnie taksówkami do wioski Jambiani. Zakwaterowanie w bungalowach przy samej plaży.
  14. Dni 14, 15 i 16:
    Wypoczynek na białych plażach Zanzibaru, nad turkusowym morzem, wśród palm. Możliwość nurkowania, snurkowania. Dla chętnych wycieczki fakultatywne po wyspie szlakiem przypraw, zwiedzania Stone Town. Ostatniego wieczora pożegnalna kolacja, ognisko i zabawa na plaży.
  15. Dzień 17 – przejazd uczestników III wariantu wyjazdu na lotnisko. Wylot to domów.

Cena wyjazdu zawiera

Wariant I:

  • opiekę lidera BluEmu
  • opiekę lokalnego przewodnika
  • pełną obsługę trekkingu na Kilimanjaro, w tym tragarzy (transport 15 kg bagażu na uczestnika) i kucharza
  • wszystkie wymienione w programie wariantu I wyjazdu noclegi w hotelu oraz namiotach zapewnionych przez BluEmu
  • wszystkie wymienione w programie wariantu I wyjazdu przejazdy prywatnym transportem
  • pełne wyżywienie – śniadanie oraz obiadokolację – przez cały czas trwania wyjazdu. Wyżywienie dostępne jest w wersji mięsnej oraz jarskiej (zawiera rybę). Inne wersje (np. wegańska, bezglutenowa) są dostępne po odpowiednio wczesnym poinformowaniu i za dopłatą
  • pozwolenie na działalność w Parku Narodowym Kilimanjaro oraz wszelkie opłaty parkowe
  • ubezpieczenie KL i NNW (podczas dni działalności górskiej ubezpieczenie obejmujące sporty wysokiego ryzyka)
  • pamiątkową koszulkę oraz buff
  • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

wariant II:                         

  • opiekę lidera BluEmu
  • opiekę lokalnego przewodnika
  • pełną obsługę trekkingu na Kilimanjaro, w tym tragarzy (transport 15 kg bagażu na uczestnika) i kucharza
  • wszystkie wymienione w programie wariantu II wyjazdu noclegi w hotelu oraz namiotach zapewnionych przez BluEmu
  • wszystkie wymienione w programie wariantu II wyjazdu przejazdy prywatnym transportem, zaś podczas wszystkich etapów safari samochodami terenowymi z otwieranym dachem
  • pełne wyżywienie – śniadanie oraz obiadokolację – przez cały czas trwania wyjazdu, dodatkowo podczas wszystkich etapów safari lunch box – przekąskę w środku dnia. Wyżywienie dostępne jest w wersji mięsnej oraz jarskiej (zawiera rybę). Inne wersje (np. wegańska, bezglutenowa) są dostępne po odpowiednio wczesnym poinformowaniu i za dopłatą
  • pozwolenie na działalność w Parku Narodowym Kilimanjaro oraz wszelkie opłaty parkowe
  • safari w trzech najpiękniejszych parkach narodowych Tanzanii: Serengeti oraz Ngorongoro
  • bilety wstępów do parków narodowych Serengeti oraz Ngorongoro
  • obsługę przewodników lokalnych podczas wszystkich etapów safari
  • ubezpieczenie KL i NNW (podczas dni działalności górskiej ubezpieczenie obejmujące sporty wysokiego ryzyka)
  • pamiątkową koszulkę oraz buff
  • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

wariant III:

  • opiekę lidera BluEmu
  • opiekę lokalnego przewodnika
  • pełną obsługę trekkingu na Kilimanjaro, w tym tragarzy (transport 15 kg bagażu na uczestnika), kucharza
  • wszystkie wymienione w programie wariantu III wyjazdu noclegi w hotelu oraz namiotach zapewnionych przez BluEmu, na Zanzibarze w apartamentach 2-4 osobowych
  • wszystkie wymienione w programie wariantu III przejazdy prywatnym transportem, podczas wszystkich etapów safari samochodami terenowymi z otwieranym dachem, zaś podczas przejazdu na Zanzibar lokalnym autokarem oraz promem morskim
  • pełną obsługę trekkingu, w tym tragarzy (transport 15 kg bagażu na uczestnika), kucharza, przewodników
  • pełne wyżywienie – śniadanie oraz obiadokolację – przez cały czas trwania wyjazdu, dodatkowo podczas wszystkich etapów safari lunch box – przekąskę w środku dnia. Wyżywienie dostępne jest w wersji mięsnej oraz jarskiej (zawiera rybę). Inne wersje (np. wegańska, bezglutenowa) są dostępne po odpowiednio wczesnym poinformowaniu i za dopłatą
  • pozwolenie na działalność w Parku Narodowym Kilimanjaro oraz wszelkie opłaty parkowe
  • safari w trzech najpiękniejszych parkach narodowych Tanzanii Serengeti oraz Ngorongoro
  • bilety wstępów do parków narodowych Serengeti oraz Ngorongoro
  • obsługę przewodników podczas wszystkich etapów safari
  • 4 noclegi w bungalowie ze śniadaniem podczas pobytu na Zanzibarze
  • ubezpieczenie KL i NNW (podczas dni działalności górskiej ubezpieczenie obejmujące sporty wysokiego ryzyka)
  • pamiątkową koszulkę oraz buff
  • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena wyjazdu nie zawiera

  • przelotu na lotnisko Kilimandżaro i z powrotem;
  • dodatkowych atrakcji na Zanzibarze (zwiedzanie, nurkowanie itp.) bądź innych wycieczek fakultatywnych;
  • zwyczajowych obowiązkowych napiwków dla personelu trekkingu na Kilimanjaro (po 250 USD od każdego uczestnika wyprawy)
  • wizy tanzańskiej i zanzibarskiej;
  • kosztów indywidualnych transferów z lub na lotnisko w przypadku przylotu lub wylotu o innej porze niż większość grupy.

Sprzęt

Fot. Adrian Gałosz

Kilimandżaro nazywane jest Dachem Afryki. Kilimandżaro jest bowiem najwyższym wierzchołkiem tego kontynentu. Kilimandżaro liczy sobie 5895 metrów wysokości. Można więc powiedzieć, że Kilimandżaro jest prawie sześciotysięcznikiem.

To właśnie wysokość n.p.m. stanowi główną trudność wejścia na Kilimandżaro. Pod względem technicznym Kilimandżaro jest górą niezbyt trudną. Większość tras na Kilimandżaro ma charakter trekkingowy.

Na Kilimandżaro wiedzie wiele dróg wspinaczkowych i turystycznych. Dwie najpopularniejsze, a jednocześnie najłatwiejsze drogi na Kilimandżaro noszą potoczne nazwy Coca Cola i Whisky. Droga Coca Cola na Kilimandżaro tak naprawdę nazywa się Marangu. Z kolei trasa Whisky na Kilimandżaro to droga Machame. Pierwsza z nich jest najbardziej skomercjalizowaną trasą na Kilimandżaro. Do tego stopnia, że w obozach stoją domki, w których mieszkają turyści. Zdecydowanie bardziej widokowa od trasy Marangu jest druga spośród klasycznych dróg na Kilimandżaro, droga Machame. Tam też możemy poczuć klimat prawdziwej wyprawy w góry Afryki, noclegi bowiem dla wchodzących tą drogą na Kilimandżaro odbywają się w namiotach. Jednocześnie komfort wyprawy na Kilimandżaro jest zachowany, namioty bowiem są wynoszone i rozstawiane w obozach przez tanzańskich tragarzy pracujących na Kilimandżaro.

Większość osób wchodzących na Kilimandżaro kojarzy tylko te dwie drogi. Tymczasem na Kilimandżaro wejść można także innymi trasami. Niektóre drogi na Kilimandżaro mają trudności techniczne, a wejście nimi na szczyt Kilimandżaro to już nie trekking, lecz alpinizm. Wspinaczka tymi drogami na Kilimandżaro wymaga profesjonalnego przygotowania. Dla turystów najciekawszą, ambitną i ciekawą ale też nie za trudną trasą wejścia na Kilimandżaro jest droga Machame, popularnie zwana Whisky.

Zdobycie Kilimandżaro nie jest wcale takie łatwe. Góra niesłusznie uznawana bywa za łatwy szczyt. Wysokość Kilimandżaro to prawie sześć tysięcy metrów. Przebywanie na takiej wysokości to duże obciążenie dla organizmu osoby wspinającej się na Kilimandżaro. Tym bardziej, że trasa na Kilimandżaro jest długa i wyczerpująca, a w dodatku wejście na Kilimandżaro odbywa się w niskich temperaturach i często w surowych warunkach pogodowych.

Z tych powodów wiele osób nie wchodzi na Kilimandżaro. Bywa, że pod szczytem Kilimandżaro dostają choroby wysokościowej i zwożeni są przez Tanzańczyków, pracujących na Kilimandżaro, na specjalnych wózkach – o helikopterach ratunkowych na Kilimandżaro można bowiem co najwyżej pomarzyć.

.

Fot. Adrian Gałosz

Fot. Adrian Gałosz

Dlatego jeśli nie chodzisz po górach, choćby trekkingowo po Tatrach czy Beskidach, jeśli nie jesteś na co dzień osobą aktywną, lepiej odłóż plan zdobycia Kilimandżaro na czas, kiedy będziesz w stanie się do wspinaczki należycie przygotować. Kilimandżaro wbrew obiegowej opinii nie jest górą, którą można zdobyć „wstając zza biurka”. Aby wejść na Kilimandżaro konieczne jest wcześniejsze przygotowanie kondycyjne oraz dobry stan zdrowia. Niezbędna jest też należyta aklimatyzacja aby wejść na Kilimandżaro. Bywa, że organizatorzy namawiają na super szybki wyjazd na Kilimandżaro, co osobom zapracowanym i nie mającym czasu wydaje się super okazją do zdobycia Kilimandżaro bez straty czasu. Dzień aklimatyzacji na Kilimandżaro absolutnie nie jest jednak stratą czasu. To niezbędny element aby bezpiecznie wejść na Kilimandżaro, a następnie z niego cało i zdrowo zejść.

Wyprawę na Kilimandżaro zaczynamy na lotnisku Kilimanjaro w Tanzanii. Stamtąd przejeżdżamy do miasta Moshi, położonego w rejonie Kilimandżaro. Następnego dnia stamtąd udajemy się do Bramy Machame  leżącej na 1828 m n.p.m., gdzie rozpoczyna się nasz trekking na Kilimandżaro. Pierwszy odcinek to ok. 7-godzinne podejście przez las deszczowy do obozu Machame (3100 m n.p.m.) na zboczach Kilimandżaro.

Nazajutrz czeka nas ok. 6-godzinny trekking przez leżący ponad lasami deszczowymi płaskowyż Shira na Kilimandżaro do obozu o tej samej nazwie na wysokości 3840 m n.p.m na zboczach Kilimandżaro. Kolejny dzień to trekking skalną ścieżką przez płaskowyż obok słynnej Wieży Lawy (Lava Tower) na Kilimandżaro do obozu Barranco  położonego na 3985 m n.p.m. na Kilimandżaro. Stamtąd w ramach wyjścia aklimatyzacyjnego przed atakiem szczytowym na Kilimandżaro idziemy „na lekko” na wysokość ok. 4640 m n.p.m. po czym wracamy do obozu Barranco, z którego nazajutrz wyruszamy na kolejny etap trekkingu w kierunku najwyższego obozu na Kilimandżaro. Trasa wiedzie tym razem wymagającym trawersem stromych zboczy skały Barranco w masywie Kilimandżaro, skąd następnie dalej, przechodząc po drodze pod malowniczym lodospadem Południowego Lodowca. w górę do obozu Barafu na 4650 m n.p.m., skąd już niewiele dzieli nas od szczytu Kilimandżaro.

Fot. Adrian Gałosz

Fot. Adrian Gałosz

W dzień ataku szczytowego jemy tuż po północy skromne śniadanie, a następnie rozpoczynamy atak szczytowy na Kilimandżaro. Czeka nas 8-godzinne podejście na Kilimandżaro, często w niskiej temperaturze, wahającej się od 0 do -25ºC. Coraz bliżej widać szczyt Kilimandżaro. Jako że wysokość w wyższych partiach  Kilimandżaro daje się we znaki, robimy częste odpoczynki. Po drodze na szczyt Kilimandżaro na pewno czeka nas odpoczynek na tzw. Stella Point (5745 m n.p.m.). Tam możemy podziwiać wschodu słońca na Kilimandżaro. W końcu stajemy na najwyższym wierzchołku Kilimandżaro, noszącym nazwę Uhuru. Jesteśmy więc na Dachu Afryki, na szczycie Kilimandżaro, na wysokości 5895 metrów. Na szczycie Kilimandżaro znajduje się charakterystyczna tablica, z którą każdy się fotografuje. Po zdobyciu Kilimandżaro czeka nas około pięciogodzinne zejście do obozu Mweka na 3100 m.n.p.m. na zboczach Kilimandżaro. Podczas zejścia z Kilimandżaro z chwili na chwilę robi się coraz cieplej i wkrótce temperatury z ujemnych powinny szybko wzrosnąć nawet do  ok. +25 czy +30ºC.

Teraz czeka nas zasłużony nocleg w obozie po zdobyciu Kilimandżaro, a nazajutrz już tylko trzygodzinne zejście do bram parku Kilimandżaro, gdzie otrzymamy certyfikaty potwierdzające zdobycie Kilimandżaro, jak również będziemy mogli wznieść toast smakowitym piwem Kilimandżaro.

Będąc w Tanzanii szkoda jednak byłoby poprzestać tylko na osiągnięa)ciu górskiego celu tj. wejściu na Kilimandżaro. Warto po zakończeniu akcji górskiej na Kilimandżaro udać się na safari. Pierwszego dnia safari udamy się do leżącego niedaleko Kilimandżaro Krateru Ngorongoro, gdzie zanocujemy w obozie niezwykle widokowym Simba, nocą odwiedzanym przez guźce. Nazajutrz zwiedzimy wioskę mieszkających u podnóża Kilimandżaro Masajów, gdzie obejrzymy ich tradycyjne tańce, a później udamy się do Serengeti – największego w Afryce parku narodowego, gdzie będziemy mogli oglądać oprócz niezwykłych, zupełnie innych od tych na Kilimandżaro, krajobrazów, także zwierzęta: lwy, leopardy, hieny, hipopotamy, żyrafy, gazele, antylopy czy też krokodyle pływające w rzece Grumeti.

Oprócz Kilimandżaro i safari warto dodatkowo przedłużyć wyprawę na Kilimandżaro o jeszcze kilka dni. Te dni poświęcimy na wyjazd na Zanzibar. Najpierw autobusem jedzie się do Dar es Salam, a stamtąd  promem na Zanzibar. Tam można wypocząć po wysiłku na Kilimandżaro na białych plażach, nad turkusowym morzem, pośród palm. Można też obejrzeć podwodny świat przyrody, tak różny od tego na Kilimandżaro, podczas nurkowania lub snurkowania. Można wreszcie zwiedzić Zanzibar szlakiem przypraw czy zwiedzić sławne Stone Town.

Fot. Adrian Gałosz