Opis

Zapraszamy na wyprawę na Jabal Toubkal.  Odwiedzimy magiczne Maroko, kraj przyjaznych ludzi i niesamowitych kontrastów. Naszym celem jest zdobycie najwyższego szczytu Afryki Północnej, mierzącego 4167m Jabal Toubkal górującego nad Atlasem Wysokim.

Wejście na Jabal Toubkal nie jest wymagające technicznie. W zasadzie trasa ma charakter trekkingowy. Jednak góry nie można lekceważyć: Jabal Toubkal liczy sobie aż 4167 metrów, a podczas wejścia często przydają się raki.

Po akcji wysokogórskiej na Jabal Toubkal zabierzemy Was do niesamowitego Wąwozu Todra na dodatkową porcję trekkingu. Następnie dojedziemy do końca drogi. Kiedy droga się skończy przesiądziemy się na wielbłądy, które powiozą nas wśród 150 metrowych wydm do obozowiska na Saharze. Nic nie da się porównać do nocy na pustyni. Naszą wyprawę zakończymy w Marrakeszu gdzie na kilka godzin zagubimy się w orientalnym labiryncie mediny.

Grupa

6-12 osób

Czas

8 dni

Góry

Atlas Wysoki

Aktywność

trekking/alpinizm

Zespoły

3-6 osób

Cena

1500 zł + 500 EUR

Kraj

Maroko

Poziom

podstawowy

Program wyjazdu

 1. Dzień 1 – czas na przelot we własnym zakresie do Marrakeszu. Spotkanie na lotnisku w Marrakeszu. Przejazd do miasta, zakwaterowanie w hotelu. Wspólne wyjście na miasto, zwiedzanie Placu Jama El Fna. Wieczorem sugerujemy kolację na placu.
 2. Dzień 2 – bardzo wcześnie rano przejazd do wioski Imlil skąd rozpoczyna się podejście na Jabal Toubkal. Trekking do schroniska położonego na ok. 3200 m n.p.m. Obiadokolacja oraz nocleg w schronisku.
 3. Dzień 3 – wczesna pobudka i śniadanie. Atak szczytowy na Jabal Toubkal (4162 m n.p.m.). W zależności od warunków powinien on trwać od 4 do 6 godzin. Po zdobyciu szczytu zejście z powrotem do schroniska. Krótki odpoczynek i zejście do Imlil. Kolacja i nocleg w schronisku w Imlil.
 4. Dzień 4 – jeżeli akcję górską na Jabal Toubkal udało się zakończyć dzień wcześniej, rano rozpoczęcie przejazdu do spektakularnego Wąwozu Todra. Po długiej, lecz bardzo widokowej podróży, pod wieczór przyjazd do miasteczka Todra. Obiadokolacja i nocleg w hotelu w malowniczym, słynącym również jako ambitny rejon wspinaczkowy, Wąwozie Todra.
 5. Dzień 5 – po śniadaniu wyjście na trekking wokół Wąwozu Todra. Powrót do hotelu na obiad. Następnie przejazd w kierunku Erg Chebbi na Saharze. Pod wieczór rozpoczęcie wycieczki na wielbłądach w głąb pustyni. Obiadokolacja i nocleg w obozowisku na pustyni.
 6. Dzień 6 – rano powrót na wielbłądach do Erg Chebbi, następnie do hotelu. Po śniadaniu przejazd widokową trasą do Marrakeszu. Przyjazd do stolicy późnym wieczorem. Zakwaterowanie i nocleg w hotelu.
 7. Dzień 7 – śniadanie w hotelu, czas na odpoczynek po podróży minionego dnia. Następnie wspólne zwiedzanie Marrakeszu oraz czas wolny dla uczestników na zakup pamiątek oraz indywidualne zwiedzanie i degustację lokalnych potraw. Nocleg w hotelu.
 8. Dzień 8 – śniadanie w hotelu. Następnie przejazd na lotnisko i powrót do domów.

Uwaga. Realizacja programu podporządkowana jest akcji górskiej na Jabal Toubkal. W razie konieczności jej wydłużenia o kolejne dni nastąpią zmiany w programie dalszego zwiedzania.

Cena wyjazdu zawiera

 • opiekę 1 lidera BluEmu
 • opiekę lokalnego marokańskiego przewodnika podczas ataku szczytowego na Jabal Toubkal
 • transport lokalny na wszystkich odcinkach wymienionych w programie
 • wszystkie wymienione w programie noclegi
 • wyżywienie (śniadanie, obiadokolacja) podczas realizacji programu za wyjątkiem pobytu w Marrakeszu. Wyżywienie dostępne jest w wersji mięsnej oraz jarskiej (zawiera rybę). Inne wersje (np. wegańska, bezglutenowa) są dostępne po odpowiednio wczesnym poinformowaniu i za dopłatą
 • śniadania podczas pobytu w Marrakeszu
 • ubezpieczenie KL i NNW na cały czas trwania wyjazdu (podczas przebywania w górach ubezpieczenie rozszerzone o sporty wysokiego ryzyka)
 • pamiątkową koszulkę oraz buff.
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena wyjazdu nie zawiera

 • przelotu do Marrakeszu i z powrotem
 • obiadów i kolacji podczas pobytu w Marrakeszu
 • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów w Marrakeszu
 • kosztów ew. transportu bagażu na grzbiecie muła podczas trekkingu z Imlil do schroniska na Jabal Toubkal i z powrotem.
 • wycieczek fakultatywnych
 • innych wydatków nie ujętych w programie
 • kosztów indywidualnych transferów z lub na lotnisko w przypadku przylotu lub wylotu o innej porze niż większość grupy

Sprzęt