Opis

Wyprawa na Kazbek to świetna propozycja dla osób, które mają już choć podstawowe doświadczenie w turystyce zimowej i chcą zdobyć swoje pierwsze pięć tysięcy metrów. Jako jedyni na rynku w programie wejścia na Kazbek zakładamy nocleg na Plateau. To plus małe grupy i fachowa opieka prowadzących znacznie zwiększa szanse na sukces, także dla osób o nieco słabszej kondycji, oraz poprawia bezpieczeństwo wejścia.

Nasza wspinaczka na Kazbek zajmie od pięciu do siedmiu dni. Uczestnicy wyprawy nie będą musieli dźwigać wszystkiego na plecach: do położonej na ok. 3700m na zboczach Kazbeku Meteostancji (lub nieco niżej w razie dużej ilości śniegu) ciężkie plecaki wywiezie koń. Nas samych do klasztoru Gergeti na 2300m i z powrotem zawiezie samochód. Aby maksymalnie zwiększyć szanse wszystkich uczestników na zdobycie szczytu aklimatyzację zdobywać będziemy stopniowo i powoli. Atak szczytowy na Kazbek, o ile tylko pogoda pozwoli, rozpoczniemy nie jak większość grup z Meteostancji, lecz z plateau położonego zaledwie ok. 700 metrów niżej niż szczyt, gdzie założymy dodatkowy biwak. Dzięki temu także nieco słabsze lub wolniej chodzące osoby będą mogły zdobyć szczyt.

Jadąc do Gruzji nie sposób skupić się tylko na celu sportowym jakim jest Kazbek. Stąd w naszym programie odpowiedni zapas czasu, pozwalający zwiedzić malowniczą stolicę Tbilisi, zabytkowe cerkiewki na naszej trasie czy uroczą Dolinę Truso. Nie zabraknie też degustacji znakomitej gruzińskiej kuchni oraz trunków.

Grupa

4-12 osób

Czas

10 dni

Góry

Kaukaz

Aktywność

alpinizm

Zespoły

3-4 osoby

Cena

1700 PLN + 500 EUR

Kraj

Gruzja

Poziom

średni

Program wyjazdu

 1. Dzień 1 – przylot z wybranych lotnisk do Tbilisi. Spotkanie na lotnisku w nocy z 1 na 2 dzień.
 2. Dzień 2 – przejazd samochodem lub busem (w zależności od liczby osób) do Stepancmindy (dawne Kazbegi) u stóp Kazbeku. Po drodze odwiedzenie XVI-wiecznej twierdzy Ananuri oraz punktu widokowego. Zakwaterowanie w przytulnym rodzinnym pensjonacie. Czas na odpoczynek po podróży, ew. zakupy. Wieczorem obiadokolacja w gruzińskim stylu przygotowana przez naszych gospodarzy. Nocleg w pensjonacie.
 3. Dzień 3 – przejazd samochodem do pochodzącego z XIVw. malowniczo położonego kościoła i klasztoru Gergeti (2170 m n.pm.) na zboczach Kazbeku. Zwiedzanie zabytku. Załadunek bagaży na konie. Podejście „na lekko”, z towarzyszeniem koni transportowych, w zależności od tempa i samopoczucia uczestników, do Meteostancji (3700 m n.p.m.) lub do Sabertse (ok. 3100 m n.p.m.). Nocleg w namiotach w obrębie Meteostancji lub w obozowisku Sabertse.
 4. Dzień 4 – wycieczka aklimatyzacyjna „na lekko” do kapliczki na ok. 4000m n.p.m. Ew. w przypadku noclegu w Sabertse krótki trekking do Meteostancji i również spacer aklimatyzacyjny. Nocleg w namiotach w obrębie Meteostancji.
 5. Dzień 5 – ok. 4-godzinne podejście do biwaku na plateau (ok. 4300-4400 m n.p.m.), skąd już tylko kilkaset metrów dzieli nas od wierzchołka Kazbeku. Przygotowanie platform śnieżnych lub wykorzystanie istniejących. W razie niepogody odpoczynek w Meteostancji. Nocleg w namiotach na plateau lub w namiotach w obrębie Meteostancji.
 6. Dzień 6 – możliwość ataku szczytowego lub w razie niepogody ćwiczenie technik poruszania się po lodowcu oraz ratownictwa szczelinowego. W razie pozostania dzień wcześniej w Meteostancji podejście na plateau na nocleg. Nocleg w namiotach na plateau.
 7. Dzień 7 – atak szczytowy na Kazbek (5047 m n.p.m.) i powrót do Meteostancji. W przypadku udanego ataku szczytowego dzień wcześniej – zejście do Stepancmindy. Ew. w razie niepogody odpoczynek na plateau. Nocleg w namiotach lub w namiotach w obrębie Meteostancji lub w pensjonacie.
 8. Dzień 8 – zejście z Meteostancji do Stepancmindy. Na odcinku od kościółka Tsminda Sameba do Stepancmindy przejazd wraz z bagażami samochodem. W przypadku niepowodzenia pierwszej próby atak szczytowy na Kazbek i powrót do Meteostancji. W przypadku zejścia dzień wcześniej do Stepancmindy – przejazd do Tbilisi, zwiedzanie miasta lub wycieczka do Doliny Truso. Nocleg w pensjonacie w Stepancmindzie, w hostelu w Tbilisi, ew. w przypadku kontynuacji akcji górskiej w namiotach.
 9. Dzień 9 – przejazd do Tbilisi. Zakwaterowanie w hostelu. Zwiedzanie Tbilisi (m. in. otoczenie Alei Szota Rustawelego, stare miasto, twierdza Narikala). W przypadku przyjazdu do Tbilisi i zwiedzenia miasta dzień wcześniej – możliwość wycieczki fakultatywnej do bogatej w zabytki i malownicze krajobrazy Mschety, pierwszej stolicy Gruzji i jej duchowego centrum. Nocleg w komfortowym hostelu w historycznym centrum miasta.
 10. Dzień 10 – w nocy przejazd na lotnisko w Tbilisi. Rano wylot do domów.

Cena wyjazdu zawiera

 • opiekę lidera BluEmu podczas całego wyjazdu
 • opiekę jednego prowadzącego na trzy – cztery osoby podczas działalności powyżej Meteostancji na Kazbeku
 • wymienione w programie noclegi w obiektach turystycznych w Tbilisi i Stepancmindzie oraz w noclegi w namiotach kilkuosobowych podczas działalności górskiej na Kazbeku (w tym koszty noclegów w obrębie Meteostancji);
 • wszystkie wymienione w programie przejazdy wynajętym transportem samochodowym, w tym przejazd uczestników wraz z bagażami ze Stepancmindy do kościółka Tsminda Sameba i z powrotem,
 • wyżywienie: śniadania oraz obiadokolacje podczas pobytu w Stepancmindzie, śniadania podczas pobytu w Tbilisi;
 • pełne wyżywienie (śniadanie i obiadokolacja, przygotowywane wspólnie z prowadzącym(i)) podczas wszystkich dni działalności górskiej na Kazbeku. Wyżywienie dostępne jest w wersji mięsnej oraz jarskiej (zawiera rybę). Inne wersje (np. wegańska, bezglutenowa) są dostępne po odpowiednio wczesnym poinformowaniu i za dopłatą;
 • transport bagażu (1 sztuka do 10 kg) na osobę na grzbietach koni na odcinku od kościółka Tsminda Sameba do Meteostancji lub Sabertse lub innego miejsca (w zależności od warunków śniegowych);
 • ubezpieczenie KL i NNW na cały czas trwania wyjazdu (podczas przebywania w górach polisa obejmuje sporty wysokiego ryzyka);
 • pamiątkową koszulkę oraz buff;
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena wyjazdu nie zawiera

 • biletu lotniczego do Tbilisi i z powrotem;
 • obiadu i kolacji podczas pobytu w Tbilisi;
 • kosztów ew. wycieczki fakultatywnej do doliny Truso lub Mschety;
 • dodatkowych posiłków, napojów i innych prywatnych wydatków;
 • kosztów indywidualnych transferów z lub na lotnisko w przypadku przylotu lub wylotu o innej porze niż większość grupy;

Sprzęt